Rumianek pospolity – 7 najczęstszych zastosowań

Tak naprawdę trudno o bardziej pospolite i bardziej rozpoznawalne zioło od rumianku. W sezonie letnim bez trudu można spotkać go na łące i nazbierać, aby móc wykorzystać go w celach zdrowotnych. Nie tylko wspaniale się prezentuje i nadaje się na bukiety – pomaga także leczyć i zapobiegać wielu chorobom. Napar z tej rośliny możemy w prosty i bardzo szybki sposób przygotować w warunkach domowych.

Różne schorzenia, na które może pomóc nam rumianek

  1. Rumianek posiada działanie bakteriobójcze, z tego też względu z powodzeniem można stosować go w przypadkach zapalenia układu moczowego.
  2. Łagodzi rany. Przyspiesza procesy gojenia się ran, może być stosowany na wszelkiego rodzaju podrażnienia, będzie też idealny w przypadku zapaleń skórnych. Może być wobec tego stosowany zewnętrznie na skórę.
  3. Sprawdzi się przy problemach z jelitami, a także z żołądkiem, gdyż pomaga ustabilizować procesy trawienia w organizmie. Zapobiega także wymiotom i pozwala walczyć ze zgagą.
  4. Wzmacnia naczynia krwionośne dzięki zawartości witaminy C.
  5. Będzie idealnym preparatem usuwającym przebarwienia. Możemy więc próbować rozjaśniać nim przebarwienia skórne, ale i wykonywać płukanki rozjaśniające na włosy. Jest z resztą popularnym składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów.
  6. Nada się także jako zioło na okłady mające zlikwidować opuchliznę wokół oczów.
  7. Działa relaksacyjnie i odświeżająco, może być stosowany w przypadku problemów ze snem.