Niezwykłe drzewo

Miłorząb dwuklapowy jest wyjątkowy z wielu powodów. Biolog by powiedział, że jest on reliktem przeszłości – jedynym przetrwałym gatunkiem bardzo starej grupy roślin. W medycynie jest stosowany jako środek poprawiający pamięć i chroniący naczynia krwionośne, a w kosmetologii – jako źródło substancji odmładzających skórę.

Relikt przeszłości

Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem, który ma prawie 200 milionów lat. W okresie panowania dinozaurów na Ziemi rosły różne rodzaje miłorzębów, do naszych czasów przetrwał tylko jeden. Dzisiejsze miłorzęby są drzewami średniej wielkości z wachlarzowatymi liśćmi i choć trudno w to uwierzyć – bliżej im genetyczne do sosen i świerków (wszystkie te drzewa należą do gromady nagonasiennych). Najstarsze miłorzęby dwuklapowe rosną w Chinach i mają ponad 3000 lat.

Miłorząb dwuklapowy i jego niezwykłe właściwości

Jeśli pomyślimy o wszelkich zmianach, jakie na przestrzeni 200 milionów lat działy się na Ziemi, to zadziwia niezwykła odporność tej rośliny. Co sprawiło, że przetrwała choćby drastyczne zmiany klimatu, czy pojawianie się coraz to nowych gatunków pasożytów, które z pewnością starały się jej zagrozić?

Okazuje się, że miłorząb dwuklapowy ma niezwykłe mechanizmy obronne. Skutecznie zwalcza infekcje bakteryjne, grzybiczne, wirusowe, a także atakujące go owady. Drzewo to jest odporne na promieniowanie i skażenie środowiska.

Niezwykłe właściwości miłorzębu inspirowały Chińczyków do stosowania wyciągu z liści w medycynie.

Skąd biorą się niesamowite zdolności leczące miłorzębu dwuklapowego?

Wyciąg z miłorzębu zawiera kilkadziesiąt substancji bioaktywnych (np. flawonoidy, hydrokwasy, terpeny). Wykazuje on działanie pobudzające krążenie i poprawia stan naczyń krwionośnych. Zawiera niezwykle silne antyoksydanty, czyli broni organizm przed wolnymi rodnikami. Chroni włókna kolagenu, stąd jest często dodawany do kosmetyków pielęgnacyjnych. Korzystnie działa na układ nerwowy i spowalnia jego starzenie. Dlatego jest stosowany jako środek poprawiający pamięć i koncentrację.