Usuwanie przebarwień skóry

przebarwienia-na-skorze

Piegi, białe lub różowe plamy na ciele, brązowe plamy na rękach i twarzy – z takimi przebarwieniami skóry trudno jest się pogodzić. Jak jeszcze piegi można tolerować w pewnych okolicznościach, tak zbyt widoczne ciemne plamy na twarzy zdecydowanie już nie.

Za większość przebarwień na skórze odpowiada promieniowanie UV ze słońca i z solarium.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ im większe promieniowanie cieplne, tym więcej melaniny produkuje organizm. Melanina to ochrona dla skóry, a jeżeli jej produkcja jest z jakiegoś powodu zaburzona, wtedy na skórze pojawiają się ciemniejsze i jaśniejsze obszary.

Przebarwienia skóry, które pojawiły się nagle, wymagają konsultacji dermatologicznej, gdyż mogą mieć podłoże chorobowe.

Sposoby na przebarwienia na skórze

Najczęstszą chorobą, niegroźną, ale ze względów estetycznych leczoną, jest melasma. Jest to schorzenie o podłożu hormonalnym. Występuje przeważnie na skórze dłoni i twarzy, czyli tam gdzie słońce ma swobodny dostęp. Leczenie polega na stosowaniu peelingów zawierających kwas azelainowy lub kojowy, ewentualnie migdałowy, maseczek wybielających lub bardziej inwazyjnie –  poprzez złuszczanie naskórka. W leczeniu melasmy można również do usunięcia nieestetycznych przebarwień zastosować laser.

Jeżeli przebarwienia są niewielkie można spróbować domowych sposobów na ich usunięcie. Dobre to tego rodzaju zabiegu są kosmetyki zawierające kwas azelainowy, witaminę A, wyciąg z ogórka – mający właściwości rozjaśniające, z pietruszki czy cytryny. Kosmetyki te rozjaśniają plamy oraz zwalniają proces produkcji melaniny.