Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Jak wygląda i czym jest trądzik różowaty? Zaczerwienienie twarzy, płytko umiejscowione, a tym samym mocno widoczne naczynia krwionośne na policzkach oraz w okolicach nosa mogą świadczyć o trądziku różowatym. Dodatkowo, zaczerwienione obszary mogą powodować dyskomfort; pieczenie, ściągnięcie skóry. Trądzik różowaty może pojawiać się u kobiet i u mężczyzn w każdym wieku, (badania wskazują, że osoby w wieku 35-50 lat) szczególnie dokucza kobietom głównie ze względów estetycznych.

Przyczyna trądziku różowatego

trądzik różowaty

Czym jest trądzik różowaty i czy mamy z nim do czynienia? Pierwsze objawy można stwierdzić po wyglądzie naszej cery – jest ona bardzo wrażliwa, zaczerwieniona, odczuwamy ściągnięcie cery. Zaczerwienienie koncentruje się głównie w okolicach policzków i nosa – są to miejsca szczególnie wrażliwe i jeśli naczynia krwionośne umiejscowione są płytko w naszej skórze, to szansa na powstanie trądziku różowatego jest bardzo duża. Cera na twarzy reaguje zaczerwienieniem na zmiany temperatury, zimno, ciepło, klimatyzację i oczywiście stres. Uwarunkowania tego rodzaju trądziku oprócz już wymienionych naturalnych cech cery, to jeszcze dziedziczenie oraz przebyte leczenie. Niektóre leki, zwłaszcza sterydy mogą mieć wpływ na uwrażliwienie cery i występowanie czerwonych plam na twarzy. Można stwierdzić, że przypadłość ta powstaje na skutek kilku czynników, przyczyna trądziku różowatego nie jest nigdy jedna.

Jak sobie radzić na co dzień z trądzikiem różowatym?

Należy pamiętać, że cera dotknięta trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i należy jej się szczególne traktowanie. Na szczęście na rynku istnieje wiele kosmetyków, preparatów do pielęgnacji i łagodzenia zaczerwienienia na twarzy. Można dobrać odpowiednie dla siebie produkty począwszy od delikatnych, nieinwazyjnych preparatów myjących po krem i serum dedykowane tego rodzajowi cery. Warto pamiętać, że im mniej tym lepiej – celem jest załagodzenie, ukojenie cery a nie „przeładowanie”, przeciążenie jej. Warto zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku kosmetyków zawierający składniki takie jak np.: płatki owsiane, aloes czy inne kojące składniki aktywne.