9 korzyści z nawłoci i jak ją stosować

nawłoć

Nawłoć to wspólna nazwa dla kilku różnych rodzajów roślin o żółtych kwiatach. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie one są znane jako dzikie rośliny rosnące na polach lub innych naturalnych obszarach. Niektórzy unikają ich ze względu na podobieństwo do ambrozji, inni wykorzystują unikalne właściwości nawłoci do produkcji herbat, olejków i toników. Nawłoć ma wiele korzyści zdrowotnych, które czynią ją doskonałym dodatkiem do diety. Zawiera antyoksydanty i inne związki, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób i poprawić ogólny stan zdrowia. Oto 10 korzyści z nawłoci i jak możesz ją wykorzystać w swoim codziennym życiu.

1. Bogata w antyoksydanty

Niektóre związki zawarte w nawłoci mogą działać jako przeciwutleniacze i pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek w organizmie. Uszkodzenia oksydacyjne są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niektórych chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i chorób zwyrodnieniowych. Wykazano również, że antyoksydanty poprawiają zdrowie naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie krwi, co może pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Wykazano nawet, że niektóre przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka.

2. Wspiera zdrowie układu oddechowego

Przeciwutleniacze zawarte w nawłoci mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak astma, zapalenie oskrzeli i inne rodzaje chorób płuc. Choroby te są spowodowane, częściowo, przez oksydacyjne uszkodzenia wrażliwych tkanek w organizmie, w tym płuc. Goldenrod może również pomóc w zarządzaniu objawami alergii sezonowych ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Wykazano, że Goldenrod hamuje uwalnianie histaminy, związku związanego z reakcjami alergicznymi, z niektórych komórek odpornościowych in vitro.

3. Wspiera zdrowie układu moczowego

Wykazano również, że nawłoć ma właściwości moczopędne i może być pomocna przy infekcjach dróg moczowych. Diuretyki zwiększają przepływ moczu z nerek, co może wypłukać bakterie z dróg moczowych. Jednak nawłoć może nie być tak skuteczna jak inne leki moczopędne, ponieważ uważa się, że związki przeciwzapalne w nawłoci mogą być odpowiedzialne za jej działanie moczopędne.

4. Wspiera zdrowie skóry

Nawłoć może również wspierać zdrowie skóry ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Wykazano, że miejscowe stosowanie nawłoci zmniejsza stan zapalny skóry u zwierząt. Ponadto nawłoć może mieć właściwości antybakteryjne, które mogą być pomocne w zapobieganiu infekcjom skóry, w tym infekcjom bakteryjnym.

5. Wspiera zdrowie stawów

Nawłoć może również pomóc w utrzymaniu zdrowia stawów poprzez zmniejszenie stanu zapalnego stawów. U zwierząt wykazano, że nawłoć zmniejsza obrzęk stawów, ból i uwalnianie związków prozapalnych związanych z chorobami stawów. Nawłoć może być również pomocna w utrzymaniu zdrowej chrząstki, która jest niezbędna dla zdrowia stawów.

6. Wspiera zdrowie mózgu

Wykazano również, że nawłoć wspiera zdrowie mózgu. Badania wykazały, że nawłoć może chronić przed uszkodzeniem oksydacyjnym mózgu, co może wynikać z jej wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Stres oksydacyjny występuje, gdy organizm nie może usunąć szkodliwych utleniaczy, co prowadzi do uszkodzenia komórek, które może być związane z chorobami neurodegeneracyjnymi.

7. Wspiera zdrowie psychiczne

Nawłoć może również pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu u osób z chorobami psychicznymi. U zwierząt wykazano, że nawłoć zmniejsza lęk i przygnębienie, które są powszechne u osób z depresją i innymi chorobami psychicznymi. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne nawłoć może być również pomocna w zarządzaniu zaburzeniami poznawczymi związanymi z chorobą Alzheimera.

8. Może być korzystna w walce z rakiem

Niektóre związki zawarte w nawłoci mogą mieć również właściwości antyrakowe, w tym niektóre flawonoidy, alkaloidy i kumaryny. Badania wykazały, że ekstrakty z nawłoci mogą mieć działanie antyrakowe zarówno u zwierząt, jak i w komórkach ludzkich. W niektórych badaniach stwierdzono, że ekstrakty z nawłoci są skuteczne w leczeniu raka. Choć obiecujące, potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy nawłoć może być stosowana w leczeniu raka.

9. Może wspomagać utratę wagi i zdrowsze BMI

Ponieważ nawłoć jest diuretykiem, może pomóc w zarządzaniu retencją wody, co może prowadzić do zdrowszej wagi i może pomóc w poprawie BMI. Nawłoć może również pomóc zmniejszyć stan zapalny, który jest związany z wyższym ryzykiem otyłości.

Więcej o właściwościach i zastosowaniach nawłoci przeczytasz na: https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/nawloc.html