Dlaczego warto używać płynu do płukania jamy ustnej?

Nie jest tajemnicą, że codzienna higiena obejmuje używanie szczoteczki, pasty i nici dentystycznej, a także płukanie jamy ustnej wodą po posiłkach. Aby zapewnić kompleksową pielęgnację jamy ustnej, dentyści zalecają płyn do płukania jamy ustnej do codziennej higieny osobistej.

Dlaczego stosuje się płyn do płukania gardła antybakteryjny?

Płyn antybakteryjny do ust może spełniać wiele funkcji jednocześnie:

  • Oczyszczanie jamy ustnej z resztek jedzenia i bakterii;
  • Zapobieganie wielu problemom stomatologicznym (w tym krwawieniu dziąseł i próchnicy zębów);
  • Zapewnia długotrwałą świeżość oddechu;
  • Wybielanie zębów.

Zakres tych efektów zależy od zawartości płukanki i sposobu jej stosowania.

Do zwalczania bakterii

Dokładne czyszczenie zębów usuwa tylko część bakterii. Żyją one na powierzchni zębów, języka, policzków i dziąseł, w przestrzeniach poddziąsłowych i międzyzębowych. Stosowanie płukanek może znacznie ograniczyć liczbę bakterii i tempo ich rozmnażania.

Pomoc w ochronie przed próchnicą zębów

Wiele płynów do płukania jamy ustnej nie tylko zabija bakterie — główną przyczynę próchnicy zębów. Pomagają one również wzmocnić szkliwo zębów i zmniejszyć produkcję kwasu niszczącego szkliwo.

płyn do płukania jamy ustnej

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego u dorosłych

Kamień nazębny to stwardniała płytka nazębna. Składa się z wielu drobnoustrojów i ich produktów. Jeśli masz już kamień na zębach, możesz się go pozbyć tylko w gabinecie stomatologicznym. Zapobieganie dalszemu powstawaniu płytki nazębnej jest jednak proste: regularne stosowanie płynów do płukania zębów może znacznie zmniejszyć ryzyko jej powstawania, ponieważ pomagają one zahamować rozwój bakterii i ułatwiają mechaniczne usuwanie resztek pokarmu, które stanowią dogodne podłoże dla patogenów.