Łysienie androgenowe – brak pewności siebie

Łysienie androgenowe jest bardzo powszechnie występującą dolegliwością związaną z wypadaniem włosów. Dotyka ono około 80% mężczyzn i nawet 40 kobiet. Schorzenie przebiega bardziej gwałtownie u panów. Jednak zarówno u nich, jak i u kobiet wpływa bardzo niekorzystnie na samoocenę i pewność siebie.

Łysienie androgenowe – pogorszone samopoczucie


Jak wspomniano powyżej, problem nadmiernej utraty włosów dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W ich przypadku proces ten następuje szybciej oraz może pojawić się na bardzo wczesnym etapie życia. U kobiet łysienie zachodzi wolniej na skutek zaburzeń równowagi androgenowo-estrogenowej. Bardzo rzadko prowadzi ono do całkowitego wyłysienia, lecz mimo to bardzo negatywnie odbija się na psychice kobiet. Włosy ulegają przerzedzeniu i stają się dość słabe. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn łysienie androgenowe nie jest przypadłością zagrażającą zdrowiu lub życiu pacjenta. Mimo to, bardzo negatywnie wpływa ono na jakość życia osób dotkniętych tym problemem. Pojawia się wstyd oraz brak pewności siebie. Odbija się to na relacjach międzyludzkich oraz życiu służbowym i prywatnym. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka problemu oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Choroba nie jest całkowicie uleczalna, lecz możliwa jest znaczna poprawa wyglądu pacjenta.

Łysienie androgenowe – leczenie


W przypadku braku pewności siebie konieczna jest pomoc psychologiczna. Równolegle z nią powinno być podejmowane leczenie doustne oraz zewnętrzne, na przykład z użyciem leku Loxon Max. Preparat ogranicza wypadanie włosów oraz poprawia ich kondycję. Loxon Max może być stosowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.