Żywokost lekarski i jego zalety

Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty zwisające z długich, rozgałęzionych łodyg, to widok często spotykany na brzegach rzek, w okolicach stawów, i na innych, wilgotnych terenach. Żywokost lekarski, bo o tej roślinie mowa, słynie także ze swoich właściwości leczniczych. Jak działają preparaty z żywokostem i kiedy warto je stosować?

Żywokost lekarski – skład i kierunki działania

Surowcem roślinnym, wykorzystywanym do przygotowywania preparatów medycznych, jest suszony korzeń żywokostu. W jego składzie można znaleźć m.in. charakterystyczne substancje roślinne, takie jak garbniki czy śluzy, a także różne rodzaje cukrów (polisacharady, skrobia) i sole mineralne.

Najważniejszym związkiem występującym w korzeniu żywokostu jest alantoina – w surowcu powinno być jej nie mniej niż 0,7%. Żywokost zawiera również alkaloidy, które wykazują działanie toksyczne, dlatego nie powinno się go stosować wewnętrznie.

Środki lecznicze do stosowania zewnętrznego – np. maść czy żel żywokostowy – cechują się zbawiennym wpływem na stan stawów, ścięgien czy skóry. Żywokost pomaga zwalczyć stany zapalne i niweluje obrzęki, wpływa regeneracyjnie na stawy, a także przyspiesza gojenie. Jest zalecany w przypadku różnego rodzaju zwichnięć, stłuczeń czy przeciążeń układu ruchu.

Środki z żywokostem

Aby wybrać odpowiedni preparat, warto przeanalizować jego skład. Stosowanie żelu żywokostowego https://www.aptekagalen.pl/skinar-zel-zywokostowy-60g z mentolem wywoła lekki efekt przeciwbólowy i chłodzący, a preparaty wzbogacone o witaminy i mikroelementy przyspieszą regenerację skóry i będą działać pielęgnacyjne. Odpowiedni dobór środka w zależności od charakteru dolegliwości – np. pomoc przy kontuzjach bądź leczenie przewlekłych stanów zapalnych – zagwarantuje pożądane efekty.