Naturalne olejki eteryczne w pielęgnacji cery

Olejki eteryczne są składnikiem wielu kosmetyków naturalnie wspomagających kondycję skóry. Dzięki swoim korzystnym właściwościom mogą być również stosowane jako samodzielne środki pielęgnacyjne. Oprócz wyjątkowych zapachów, posiadają wiele właściwości pobudzających naturalne procesy zachodzące w powłokach skórnych. Które spośród tych produktów warto stosować do pielęgnacji cery?

naturalne olejki eteryczne - różne rodzaje

Dopasowanie olejku do potrzeb skóry

Olejki eteryczne naturalne pozyskiwane są z różnych roślin. Uzyskiwane dzięki procesom ekstrakcji, posiadają nie tylko zapachy, ale również właściwości lecznicze surowców, z których powstają. Który olejek może okazać się odpowiednim na określone problemy?

Szerokie zastosowanie posiada olejek pozyskiwany z lawendy. Pomoże on osobom pragnącym wygładzić zmarszczki oraz odżywić skórę. Wspomoże również w walce z rozstępami i bliznami, zaczerwienieniem i przebarwieniami. Do cery dojrzałej polecany jest również olejek eteryczny geraniowy. Sprawdzi się tutaj też produkt pozyskany z rozmarynu lub pomarańczy. Działanie ujędrniające wykazują olejki geraniowy, jałowcowy, pomarańczowy i rozmarynowy. Wszystkie wymienione specyfiki mogą być efektywnie stosowane w przypadku skóry tłustej, trądziku i innych niedoskonałości. W tych celach wykorzystywać można również olejki z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej i mięty pieprzowej.

Stosowanie naturalnych olejków

olejki eteryczne - stosowanie

Wykorzystując eteryczne olejki jako kosmetyki należy pamiętać, że są to substancje o silnym stężeniu składników. W nadmiarze mogą wywoływać podrażnienia skóry. Aby uniknąć takiego ryzyka, zaleca się rozcieńczanie ich w tzw. olejach bazowych. Nadają się do tego wszystkie oleje polecane do masażu i pielęgnacji skóry. Można więc wykorzystać olej migdałowy, makadamia, czy nawet lniany. Stworzony w ten sposób preparat należy wcierać w naskórek. Stężone wyciągi z roślin można również wkrapiać do kosmetyków stosowanych na co dzień. Warto dodawać je do szamponów, kremów i balsamów. Stosując nowe dla cery substancje zaleca się najpierw sprawdzić ich wpływ na niewielkim fragmencie skóry.