Drętwienie rąk – przypadłość, która dopada prawie każdego z nas

Drętwienie rąk to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może nas dopaść o każdej porze dnia i nocy. Nie zawsze można ją szybko zwalczyć, a co najważniejsze, może ona utrudnić nam codzienne funkcjonowanie.

Czym jest drętwienie rąk?

To po prostu zaburzenia w obrębie kończyn górnych, które powodują, że impulsy nerwowe nie przepływają przez nie w sposób prawidłowy. Incydentalne i lekkie drętwienie rąk nie jest powodem samym w sobie do niepokoju. Gorzej, gdy się powtarza i ma coraz gwałtowniejszy przebieg.

W takim przypadku to czytelny sygnał, iż mrowienie i bolesność palców u rąk to kłopot o poważniejszej etymologii. Uczucie drętwienia w palcach rąk niekorzystnie wpływa na sprawność oraz ruchomość całej kończyny. Wskutek tego ma ona zaburzone czucie i niektóre ruchy sprawiają jej widoczną trudność.

Kiedy przeważnie drętwieją nam palce u rąk?

Po pierwsze, gdy leży się długo w jakiejś niezbyt komfortowej pozycji. Na przykład z rękami założonymi za głowę. Po drugie ręce mogą nam omdleć, gdy przez dłuższy moment trzyma się je wysoko w górze. Po trzecie noszenie ciężkich siatek z zakupami lub paczek może przyczynić się, że ręce zaczną nam omdlewać i domagać się odpoczynku.

Za rąk drętwienie może także odpowiadać siedząca praca wymagająca stałego poruszania kończynami górnymi. Ręce mogą nam zdrętwieć także dlatego, że w naszym organizmie powstały poważne niedobory podstawowych witamin. Przeważnie, gdy się je uzupełni – kłopot z mrowieniem palców u rąk szybko ustępuje.

Jak się klasycznie objawia drętwienie rąk?

Po pierwsze, gdy to następuje, w kończynach pojawia się uczucie silnego mrowienia. Nagle człowiek ma wrażenie, jakby obsiadło go tysiące małych mrówek, których nie można się absolutnie pozbyć. Po drugie w drętwieniu rąk można odczuwać pewnego rodzaju wibracje. Są one na tyle odczuwalne, że chory ma wrażenie, jakby wszystkie mięśnie w kończynie górnej drgały i nie można było tego procesu absolutnie zahamować.

Na szczęście to tylko takie złudzenie i ono po paru sekundach przemija. Drętwieniu rąk niekiedy towarzyszy także kłucie. Jest ono najbardziej bolesne. Nie można go inaczej zwalczyć, jak na przykład masując sobie i rozgrzewając obolałą kończynę. Wreszcie u pacjenta z drętwieniem rąk pojawia się subiektywne odczucie obniżenia temperatury. Jest to związane z gorszym ukrwieniem palców. Gdy uda nam się przywrócić lepsze krążenie krwi, palce znowu robią się cieplejsze i mniej spięte. Można wtedy nimi poruszać, a i cała kończyna robi się bardziej ruchoma i rozluźniona.