Olejek arganowy – płynne złoto prosto z Maroka

Olejek arganowy bardzo często nazywany jest płynnym, marokańskim złotem. Nazwa ta nie ma oczywiście związku z jego wyglądem zewnętrznym, choć niewątpliwie posiada on charakterystyczny, żółty kolor. W przypadku takich produktów jak olejek arganowy cena jest związana przede wszystkim ze specyfiką jego pozyskiwania.

Płynne złoto tylko z Maroka

Cena olejku arganowego jest ściśle związana z jego rodowodem. Drzewo z którego jest ono pozyskiwane, rośnie wyłącznie w Maroku. Co ciekawe, żyje ono około 400 lat a pierwsze owoce wydaje dopiero po około 40 latach, choć zdarza się, że w niektórych przypadkach dopiero po 60-ciu. Sama specyfika wzrostu rośliny, której w Maroku jest stosunkowo niewiele (pustynny klimat) przedkłada się na duży wzrost kosztów. Problemem jest również wydajność.

Niewielka wydajność i wysokie koszty

Pozyskiwanie olejku arganowego jest dosyć kosztowne. Główne znaczenie ma tutaj wydajność z jednego drzewa. Żeby uzyskać 1 litr tego zbawiennego dla zdrowia produktu, potrzebne są zbiory aż z 6 – 7 drzew. Nawet, jeśli weźmie się pod uwagę niskie koszty pracy w Maroku, łączny koszt wytworzenia jednej partii jest bardzo duży, co oczywiście przedkłada się na finalną cenę.

Jak owocuje drzewo arganowe?

Problem ten widać również na przykładzie tego, jak owocuje drzewo arganowe. Podczas zbiorów, z każdego z nich można uzyskać zaledwie 5 – 6 kilogramów samych orzechów. Jak łatwo przeliczyć, aby uzyskać jeden litr oleju, trzeba będzie zatem „przerobić” około 30 – 35 kilogramów orzechów.

Podsumowując, na cenę olejku arganowego wpływ ma przede wszystkim niska wydajność zbioru z jednego drzewa. Nie bez znaczenia jest również to, że rosną one wyłącznie na terenie jednego kraju.